Mleko ryżowe – alternatywa dla mleka krowiego
Mleko krowie wyłączyłam ze swojej diety ponad trzy lata temu. Początkowo, na podstawie objawów podejrzewałam u siebie nietolerancję laktozy – cukru mlecznego. Jak się okazało to nie on był sprawcą moich dolegliwości, lecz kazeina – białko mleka. Tutaj pojawił się większy problem, gdyby chodziło o samą laktozę, byłoby dużo łatwiej. Biorąc pod uwagę wzrost ilości produktów mlecznych bezlaktozowych jaki nastąpił na polskim rynku, byłoby po kłopocie. Jednak nigdy nie może być zbyt prosto ;). Eliminując kazeinę wykluczyłam wszystkie produkty mleczne, ale należy pamiętać, że kazeina to nie tylko nabiał. Ukryta jest ona również w potencjalnie „bezpiecznych” produktach np. ciastkach. Mam także alergię na soję, więc mleko sojowe nie wchodzi w grę. Aktualnie moi ulubieńcy, to napój ryżowy – potocznie nazywany mlekiem ryżowym oraz mleko kokosowe.
Nawiązując do tytułu wpisu, podzielę się z Wami spostrzeżeniami oraz tym, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Do oceny wybrałam sześć popularnych mlek ryżowych dostępnych np. w Lidlu, Auchan, Tesco czy Rossmannie. Nie będę spisywać całego składu z opakowania.
W swojej opinii biorę pod uwagę:
- wartość energetyczną,
- procentową zawartość ryżu,
- ilość występujących cukrów,
- występowanie dodatków w formie witamin lub zbędnych ulepszaczy,
- alergeny
Ranking mlek ryżowych
ALPRO – MLEKO RYŻOWE RICE DOLCE
Jedna z najbardziej znanych na rynku marek, dostępna w wielu hipermarketach oraz mniejszych sklepach.
- 60 kcal/100 ml
- 12% ryżu
- węglowodany 12,2 g/100 ml, w tym cukry: 5 g
- aromat, maltodekstryna
- Witamina D, B2, B12 oraz wapń – 100 ml napoju pokrywa 15% dziennego zapotrzebowania na wymienione witaminy i składnik mineralny
- produkt bezglutenowy
Plusem są zawarte w mleku witaminy, natomiast nie widzę powodu dla którego w składzie pojawił się aromat i maltodekstryna – węglowodan złożony, mający postać białego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Posiada właściwości zagęszczające, ma lekko słodkawy smak i często stosowana jest jako zamiennik cukru. Nie odnotowano szkodliwego jej działania na organizm. Maltodekstryny posiadają natomiast wysoki indeks glikemiczny – są szybko trawione przez człowieka, a po ich spożyciu następuje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Produktów z ich zawartością powinny unikać osoby chore na cukrzycę i z tendencją do tycia.
JOYA – ORGANIC RICE
Napój ryżowy dostępny w Lidlu.
- 57 kcal/100 ml
- 13,5% ekologicznego ryżu
- węglowodany 12 g/100 ml, w tym cukry: 2,8 g
- błonnik 0,3 g/100 ml
- bez sztucznych aromatów
- produkt bezglutenowy
TESCO ORGANIC – RICE DRINK
- 54 kcal/100 ml
- 14% ekologicznego ryżu
- węglowodany 10,2 g/100 ml, w tym cukry: 4,8 g
- produkt może zawierać zboża zawierające gluten oraz orzechy
Ostatnia informacja nieco mnie zaskoczyła. Jednak jeśli na terenie zakładu produkcyjnego znajdują się produkty zawierające gluten, to lepiej poinformować o tym konsumenta. Mimo iż skład jest w porządku, musiałam zrezygnować. Na szczęście nie tylko bezglutenowcy piją mleko ryżowe :).
TESCO ORGANIC – RICE-ALMOND DRINK
- 56 kcal/100 ml
- 14% ekologicznego ryżu
- 1% ekologiczna pasta z migdałów
- węglowodany 10,5 g/100 ml, w tym cukry: 4,7 g
- błonnik 0,2 g/100 ml
- PRODUKT MOŻE ZAWIERAĆ ZBOŻA ZAWIERAJĄCE GLUTEN ORAZ ORZECHY
Taka sama sytuacja jak poprzednio – mleko ryżowe zawierające gluten, niestety zdyskwalifikowało je w moim rankingu.
ENER BIO – REISEDRINK NATUR
Mleko ryżowe dostępne w drogeriach sieci Rossmann.
- 54 kcal/100 ml
- 12% ekologicznego ryżu
- węglowodany 9 g/100 ml, w tym cukry: 4,5 g
- błonnik 0,2 g/100 ml
- regulator kwasowości – węglan wapnia
Węglan wapnia ma właściwości zabielające i odkwaszające – posiada zasadowe pH. Nie jest uważany za szkodliwy dla zdrowia, jednak jak wiadomo nic w nadmiarze nie jest wskazane. Po spożyciu dwóch litrów tego napoju, mógłby pojawić się efekt przeczyszczający ;).
ENER BIO – REISDRINK VANILLE
Mleko ryżowe o smaku waniliowym – Rossmann.
- 52 kcal/100 ml
- 12% ekologicznego ryżu
- 0,12% naturalnego aromatu waniliowego
- węglowodany 9,9 g/100 ml, w tym cukry: 6,5 g
- błonnik 0,2 g/100 ml
- regulator kwasowości – węglan wapnia
Mleko ryżowe – które wybrać? Czyli podsumowanie rankingu.
Podsumowując, ku mojemu zaskoczeniu najlepiej wypada mleko ryżowe Joy Rice dostępny w sklepach sieci Lidl. Przekonał mnie jego skład – stosunkowo niewielka zawartość cukrów w porównaniu do konkurencji. Nie zawiera też sztucznych aromatów i przede wszystkim jest to produkt bezglutenowy. W rankingu nie brałam pod uwagę cen, jednak jak wiadomo nie są to tanie produkty. Chcąc kupić litr napoju roślinnego, trzeba mieć w kieszeni przysłowiową dyszkę ;). Mleko, które w mojej opinii wygrało kosztuje 7 zł, więc w porównaniu do konkurencji, przy zakupie dwóch zaoszczędzamy około 6 zł.
Jestem ciekawa, czy Wy macie swoje ulubione mleka roślinne i czym kierujecie się podczas swojego wyboru. Czekam na Wasze wypowiedzi w komentarzach :).