Do góry

Życie bez glutenu – moda, czy świadomy wybór?

Drogowskaz

Powyższy temat wydawał mi się być na tyle ciekawy,  że postanowiłam podzielić się z Wami swoją opinią. Jest to również jedno z zagadnień, jakie poruszałam w pracy magisterskiej. Życie bez glutenu, to burzliwy temat.  Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania.

ZMIANY NA LEPSZE

Wzrasta poziom świadomości, zwracamy coraz częściej uwagę na to co jemy. Ukazuje się wiele książek promujących zdrowy tryb życia, instagram huczy od zdjęć przedstawiających propozycje posiłków oraz umięśnione ciała, które są wynikiem wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Powstaje coraz więcej blogów z przepisami bez mleka, bez jajek, bez glutenu. Jeszcze parę lat temu mało kto wiedział czym tak naprawdę jest gluten. Jedynie osoby chorujące na celiakię bądź inne schorzenia, w których podstawą leczenia jest eliminacja alergenu, miały na ten temat wiedzę. Dziś dieta ta stała się popularna nie tylko wśród osób chorych. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów bezglutenowych.

W przeciągu ponad czterech lat od przejścia na diecie (więcej o mojej historii przeczytasz tutaj) zauważyłam wiele zmian na lepsze – nie mówię tu o poprawie zdrowia ;). Początkowo produkty bezglutenowe kupowałam głównie w sklepach ze zdrową żywnością. Teraz w każdym większym markecie jest dział ze zdrową żywnością, sieć Rossmann również oferuje produkty bezglutenowe np. marki Schar. Jednym słowem dostęp tego tego typu produktów jest o wiele lepszy, a co za tym idzie – korzysta na tym całe społeczeństwo.

BŁĘDY W DIECIE

Na pewno dieta eliminujące gluten, w szczególności ten ukryty w pszenicznych, zachęcających do konsumpcji produktach, nie szkodzi zdrowiu. Nawet jeśli jest to tylko moda, dieta przynosi pozytywne skutki dla naszego organizmu. Poprawia samopoczucie, obniża ciśnienie i poziom glukozy we krwi, a także poziom cholesterolu. Eliminuje wzdęcia, zgagi, zaparcia oraz pozostałe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dieta bezglutenowa stosowana jest często w celu zmniejszenia uczucia głodu i przyspieszenia metabolizmu tłuszczu. Wiadomo też, że produkty zawierające gluten są wysoko przetworzone i często słabej jakości np. „dmuchane” bułki pszenne.

  • Pozbywając się glutenu w codziennej diecie, należy pamiętać o uzupełnianiu niedoborów. Osoby podążające za modą nieświadomie, często nie mają o tym pojęcia. Może się okazać, że eliminując gluten dostarczamy organizmowi zbyt mało włókien roślinnych. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce może wyrównać niedobory. Należy zwrócić uwagę na dostarczenie witamin głównie z grupy B oraz wapnia.
  • Przejście na dietę bezglutenową to nie tylko spożywanie tak zwanych „gotowców”. Osoby zdrowe chcąc wyeliminować gluten, nie powinny skupiać się na paczkowanych, hermetycznie zamkniętych produktach, zwłaszcza jeśli chodzi tylko i wyłącznie o zrzucenie zbędnych kilogramów. Niestety popełniając ten błąd – efekt może okazać się odwrotny od zamierzonego.

Na stronach internetowych można znaleźć wiele informacji na temat szkodliwości glutenu, ale także postawy negujące tą teorię. Uważam, że ciekawie na temat szkodliwości glutenu wypowiada się w swojej książce kardiolog William Davis „Wheat belly” – polskie tłumaczenie nosi tytuł „Dieta bez pszenicy”. Autor opiera swoją wiedzę nie tylko na literaturze medycznej, ale bazuje również na genetyce rolniczej. Ukazuje jak w przeciągu 50 lat tradycyjna pszenica, została zamieniona w produkt hybrydowy, który na pewno jest opłacalny i wydajny, jednak praktycznie nie ma związku z pierwowzorem. Książka jest pozycją, którą warto przeczytać, przytoczonych jest wiele badań naukowych, autor powołuje się również na przypadki z własnej praktyki lekarskiej.1

COŚ WIĘCEJ NIŻ MODA

Każda moda przemija, jednak ta na żywność bezglutenową dopiero napływa do Polski. Powstaje coraz więcej punktów gastronomiczno – usługowych w których oferowane są produkty bezglutenowe, w restauracjach sporadycznie można znaleźć menu bezglutenowe. Miejsca, które posiadają certyfikat z symbolem przekreślonego kłosa, gwarantują bezpieczne dania bezglutenowe. Polski rynek rozwija się, na półkach sklepowych pojawiają się nowe półprodukty oraz gotowe produkty z długą datą przydatności do spożycia. Jednak jeśli chodzi o świeże wyroby cukiernicze jest to jak na razie nisza. W Warszawie znane są bezglutenowe marki np. Cukiernio Piekarnia „Margita” oraz Cukiernia „NENETTE”. W Poznaniu „BEZ Piekarnia Bezglutenowa”. Jeśli chodzi o tego typu wyroby to na terenie Trójmiasta jak na razie nie powstały miejsca wyłącznie z żywnością bezglutenową. Ciekawą ofertę posiada Piekarnia – Cukiernia B&J Jarzębińscy, która sieć swoich produktów udostępniła do sprzedaży np. w Cukierni Pączuś, w Gdyni. Ceny produktów nie są stosunkowo wysokie w porównaniu do towarów z półek sklepowych.

W wywiadzie (2013 r.) z Panią Małgorzatą Źródlak, która jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej opisany został rozwój rynku żywności bezglutenowej w Polsce i na świecie. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków spożywczych. Według badań, na celiakię choruje 1-2% populacji. Jednak dieta bezglutenowa zalecana jest również z powodu innych schorzeń np. u dzieci z autyzmem, alergików, przy zespole jelita nadwrażliwego. Jest to rynek niszowy, jednak wciąż się rozwija. Świadomość i wykrywalność celiakii zaczyna się zwiększać. Ludzie częściej zgłaszają się o pomoc do Stowarzyszenia.2

Na polskim rynku posiadamy trzech głównych producentów krajowych – firmy Bezgluten, Glutenex i Balviten. Łatwo dostępne są również produkty wielkiego koncernu międzynarodowego – firmy Schär oraz innych firm zagranicznych. Firmy oferują głównie pieczywo, mąki, makarony, oraz słodycze – ciastka, batony, paluszki.

Producenci przekonują, że polski rynek żywności bezglutenowej będzie rósł, mimo iż moda przeminie. Pomimo doniesień, które często obalają walory diety bezglutenowej, rynek usług będzie się rozwijał, jednak nie ze względu na modę. Wpływa na to rozrost grupy osób, które chorują na celiakię. Kiedyś wykonywane badania nie były tak dokładne, jak dziś.

Wykres - Rynek żywności bezglutenowej w PolsceRynek żywności bezglutenowej w Polsce – prognoza.

Źródło: (www.pb.pl/foto/4015553,60703,120362,560875,ile-warta-jest-zywnosc-bezglutenowa

PODSUMOWUJĄC

Dieta bezglutenowa jest świadomym wyborem dla osób chorych i jak na razie jedynym sposobem na poprawę zdrowia np. u celiaków. Jak każda inna dieta alternatywna jest modą, zwłaszcza gdy stosują ją ludzie nieświadomi, skupiający się jedynie na jej pozytywnych aspektach. Niekiedy celem jest jedynie utrata wagi, a nie względy zdrowotne dla układu pokarmowego. Takie osoby nie zważają na negatywne skutki  jej  stosowania. Według Euromonitor International w przeciągu ostatnich kilku lat światowa sprzedaż paczkowanej żywności bezglutenowej wzrosła o 75%, a rynek nadal będzie się rozwijał. W Polsce, w porównaniu z rynkiem amerykańskim oferta sklepowych półek jest skromna, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty mrożone. Jednak zmiany następują w bardzo krótkich odstępach czasu, co dla wielu osób jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Będzie coraz lepiej i tego się trzymajmy! 🙂

1Davis W. 2013. Dieta bez pszenicy. Tłum. Palewicz R. Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław.

2www.foodexpert.pl/artykul/98,zywnosc-bezglutenowa-czyli-byc-albo-nie-byc-dla-osob-z-nietolerancja-glutenu

3www.pb.pl/4015553,60703,ile-warta-jest-zywnosc-bezglutenowa